BİYOLOJİK ARITMA TESİSİNDE SONA DOĞRU !
Orjinal Resim

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın büyük önem verdiği yapımı 30 Milyon TL’ye mal olan Gerede Biyolojik Arıtma Tesisi’nde çalışmalarda sona gelindi.

Deri Sanayi, Karma OSB ve ilçenin evsel atıkları oluşturulan hatla Biyolojik Arıtma Tesisi’ne gönderilmeye başlandı. Sofular Köyü yolundaki eski arıtmanın oluşturduğu kötü koku da ortadan kalktı.

Yapımı son aşamaya gelen Modern Biyolojik Arıtma Tesisi ile ilgili DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız yaptığı açıklamada; ‘’Gerede'de evsel atık suların arıtılması amacıyla 8200 m³/gün kapasiteli ileri biyolojik atık su arıtma tesisinde sona gelinmiş olup, tesisin işletmeye alma süreci ile çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor’’ dedi.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ise yaptığı açıklamada; ‘’ Sofular Köyü yolu üzerinde, Gerede’ye 1 km mesafeli çökertme sistemli arıtma tesisi ihtiyaçlarımıza cevap vermiyordu. Ankara İçme Suyu gibi dünya çapında sayılı bir proje hayata geçerken, dönemin Bakanı Veysel Eroğlu’ndan arıtma tesisi talebinde bulunmuştuk. Gerede ilçemizin evsel atıklarının, Deri ve Karma O.S.B. fabrika atıklarının havzayı kirletmemesi için çok önem arz eden bir projeydi. Geçen yıl başlayan çalışmalar ile beraber Biyolojik Arıtma Tesisi bitme aşamasına geldi. Biyolojik, son derece modern bir arıtmaya kavuşuyoruz. Su havzalarımız tertemiz olacak. Tesisin son aşamada çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor. Deri Sanayi, Karma OSB ve evsel atıkların oluşturulan isale hattıyla yeni biyolojik arıtma tesisine gönderilmeye başlandı.” ifadelerine yer verdi.

 |  Paylaş  | 
l Fotoğraflar
 
Yazılım K7