JELATİN FABRİKASI İÇİN TEMEL ATMA TÖRENİ YAPILDI
Orjinal Resim

Gerede Karma OSB’de faaliyete başlayacak olan ve Geredeli deri sanayicilerinin helal jelatin üretimi yapacağı fabrikanın temel atma töreni gerçekleştirildi.

Gerede Karma OSB’de helal jelatin üretiminin yapılmasının yanı sıra, üretimin ihracatını da hedefleyen proje kapsamında faaliyete başlaması planlanan fabrikanın temel atma töreni 12 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirildi. Törene Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Mustafa Alişarlı, Gerede TSO Başkanı Ersin Kaşka, Gerede Jelatin A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı ve iş adamları katıldı.

Hammaddesi ülkemiz deri üretiminin %40’a yakınını üreterek dericilikte söz sahibi olan Gerede’de yarı mamül yarma deri olan Helal sığır jelatinin son yıllarda değerini giderek artırıyor. Proje kapsamında, Gerede Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde Büyükbaş Deri İmalatı yapan 27 deri imalat firmasının kurduğu Tüzel kişilik ile Gebze ve Silivri merkezli Şeker ve sakız üretiminde söz sahibi olan firmaların bir araya gelerek sinerji oluşturduğu tüzel kişilik %50’şer hisse oranları ile Gerede Jelatin Sanayi Ticaret Anonim Şirketi ortak girişimi  Gerede Organize Sanayi Bölgesinde Helal sığır Jelatin tesisi kurmaya karar verdiler. Sektörün kıymetli yan ürünlerinden yarma deri üreticileri ve jelatinin kullanım alanı  şekerleme konusunda sektörün  öncü firmaları Jelatin pazarındaki engin bilgi birikimi ile birlikte güçlü bir sinerji oluşturularak dünyada büyük bir bölümü domuz ürünü olan sektörde dini vecibelerimiz göz önüne alınarak Türkiye'de Helal Yenilebilir Sığır Jelatini üretecekler.

Yapılan açılış sonrası açıklama yapan Belediye Başkanı Mustafa Allar; ’’Karma OSB’de temel atma törenini gerçekleştirdiğimiz fabrikamız, ilçemiz ve işverenlerimize hayırlı olsun. Karma OSB’de mevcut fabrikaların yanı sıra her geçen gün yeni fabrika inşaatları yükselmeye devam ediyor. İlçemiz için istihdam sağlayan işverenlerimize teşekkür ediyorum’’ dedi.

 |  Paylaş  | 
l Fotoğraflar
 
Yazılım K7