GEREDE´DE 15 TEMMUZ´UN 5. SENE-İ DEVRİYESİ ANILDI
Orjinal Resim

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı düzenlendi.

Gündüz gerçekleşen programlarda; Saat:11.15’de Gerede Şehir Mezarlığında 15 Temmuz Demokrasi Şehidi Fatih Kalu ve terörle mücadele şehitleri Yakup Sarı ve Lokman Hasçelik’in kabirleri ziyaret edildi. Saat:12.00’da Gerede Yeni Cami’de 15 Temmuz şehitleri ve diğer şehitlerin ruhuna atfen Mevlidi Şerif okundu. Saat:13.30’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Temalı Fotoğraf Sergisi ziyaret edildi. Saat:14.00’da ise 15 Temmuz Şehidi Fatih Kalu’nun ailesi ziyaret edildi.

Akşam 21.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen programa; İlçe Kaymakamı Ayhan, Belediye Başkanı Mustafa Allar, Cumhuriyet Başsavcısı, Şehit Yakınları, Gaziler, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Daire Amirleri, Siyasi Partilerin Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Program Saat 21:00’da Cumhuriyet Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 15 Temmuz konulu Türkiye Geçilmez başlıklı sinevizyon gösterisi ile devam etti. Akabinde Belediye Başkanı Mustafa Allar ve Kaymakam Cengiz Ayhan birer konuşma yaptı.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar konuşmasına şiir ile başladı;

"Bu milletin bir destanı var, Biliyor musun?

Karış karış toprağa işlenmiş, Görüyor musun?

Ataların sesleniyor, Duyuyor musun?

Karanlık çöktüğünde, Baktın mı ufka?

Ay ve yıldız el açmışken Allah’a,

Toprağı titretmedi mi binlerce sela?

Millet ki durmadı, indi sokağa..

O destanı şehitler yazdı, hem de sonsuz defa.

 

Dinlesin birliğime, Milletime karşı ittifak yapanlar,

Kahrolsun Hakk dururken zorbalara tapanlar,

Milyon çehre, milyon umut;

Güneş elbet doğar, söner o bulut

Soyum ki Ali Efe, Nene Hatun, Mustafa Kemal Paşa..

Çocuk söyle, durduramazlar haşa; çık çocuk, neredesin?

Fatih ol, şaha kalk, Zulüm yıkılsın gitsin!

 

Olur da, biri derse ki hiçbir birlik ebediyete uzanmaz;

Sen ona dirilişi hatırlat çocuk!

Söyle çocuk söyle, İhanetin zırhını kıran Ömer’i..

Söyle, Erol’a ölümsüzlüğü gösteren feneri..

Söyle, milletini, milliyetini kucaklayan Mustafa, Yasin, Ayşe'yi.

 

O kahraman Sensin çocuk! Sensin,

Baban, annen, kardeşin! Söyle çocuk!

Vatan için, Millet için,

Söyle ki "değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli"

 

Dirilişle açılan bu yeni sayfa,

Kazındıysa tarihe, akla, vicdana.

Kardeşinin elini tut, Bırakma çocuk!

O günü hatırla Ve unutma çocuk!

Dik dur, tok dur, Uyuma çocuk!"

 

Okuduğu Şiir Sonrası Konuşmasında;

Değerli Hemşehrilerim; Bugün devlet ve millet hayatımızda gördüğümüz en alçak, en sinsi, en kalleş saldırılardan biri olan 15 Temmuz darbe girişiminin 5. yıldönümüdür. Bu müstesna günde bir yandan milletimizin kazandığı muhteşem zaferin sevincini, diğer yandan darbe girişimi esnasında kaybettiğimiz kardeşlerimizin hüznünü birlikte yaşıyoruz. Bizler tarih boyunca vatanımıza muhabbetle ve sadakatle bağlandık. Mukaddesatımız uğruna gözümüzü kırpmadan şehadete yürüdük. Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda fakirlik ve imkânsızlık içinde benzersiz bir varoluş mücadelesi verdik. Fakat hiçbir zaman geri çekilmedik. İman dolu göğüslerimizi nice hayâsız akınlara siper ettik. Allah’ın inayeti ve yardımıyla, cesaretimizle, fedakârlığımızla büyük zaferler kazandık. 15 Temmuz’u anlamak için, bu topraklardaki bin yıllık mücadelemize bakmak gerekir. 15 Temmuz’u anlamak için, Malazgirt’ten beri vatanımızın her karış toprağını nasıl şehit kanlarıyla yoğurduğumuzu bilmek gerekir. 15 Temmuz’u anlamak için, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması vesilesiyle bir kez daha hayırla yâd ettiğimiz İstanbul’un fethinin manasına vakıf olmak gerekir. 15 Temmuz’u anlamak için, Çanakkale’den Kut’ül Amare’ye, İstiklal Harbimizden Kıbrıs Çıkarmasına, terörle mücadelemize kadar yaşadığımız nice badireleri gözlerimizin önünden geçirmemiz gerekir. 15 Temmuz’u anlamak için, darbecilerin başarılı olmaları halinde ülkemizi ve milletimizi nereye sürüklemek istediklerini kavramak gerekir. 15 Temmuz’u anlamak için, milletimize diz çöktürme, devletimizi ele geçirme, ülkemizi parçalama gayretlerinin gerisindeki sinsi projeyi görmek gerekir. Milletimiz eşsiz irfanıyla darbenin ilk saatlerinden itibaren işte tüm bu gerçekleri görmüş ve hemen harekete geçmiştir. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla her kesimden, her meşrepten insanıyla Türk milleti ülkesinin sahipsiz olmadığını göstermiştir. Bin yıldır hep süre geldiği gibi, bugün de yerin üstündeki yaşayanları ve yerin altındaki şehitleriyle Türkiye’nin sahibinin bu aziz millet olduğu bir kez daha teyit edilmiştir. Milletimizin her bir ferdi, ezanı, bayrağı, özgürlüğü ve geleceği için gerektiğinde yenilmez birer kahramana dönüşebileceğini ispatlamıştır. Artık tamamen sönüp gittiği düşünülen istiklal ateşinin közlerinin altından yeniden harlanabileceği anlaşılmıştır. İstiklal Şairimiz Akif’in dediği gibi: “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım.”

Evet, 15 Temmuz gecesi hürriyet aşığı bu millete zincir vurmayı tekrar denediler ve başaramadılar. Ezanımızı susturmak, bayrağımızı indirmek, milli iradeyi ayaklar altına almak, geleceğimizi karartmak isteyen hainleri şanlı bir direnişle hüsrana uğrattık. Dünyada şahadete cesaretle yürüyen, şairin ifadesiyle, “ölümü de öldüren Rabbe secdeler olsun” diyerek hainlerin karşısına dikilen başka bir millet yoktur. Tankın, topun, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşısına sadece ve sadece imanıyla, inancıyla, yüreğiyle dikilen Milletimiz 15 Temmuz silahlı darbe girişimini bozguna uğrattı. 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı bu saatlerde sokakları meydanları boş bırakmayarak istiklaline ve istikbaline sahip çıkma konusundaki kararlılığını ortaya koyan kıymetli kardeşlerim, hemşehrilerim; Buradan gün iradeye sahip çıkma günüdür diyerek meydanları darbecilere teslim etmeyen vakur beyefendileri, hanımefendileri, gençleri, çocukları saygıyla selamlıyorum. 15 Temmuz’da meydanları, havalimanlarını, yolları, köprüleri doldurarak Fethullahçı terör örgütü mensubu hainleri hezimete uğratan 7’den 70’e tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Kıymetli Hemşehrilerim; Her kesimden vatandaşımızla, polisimizle, askerimizle darbe gecesi şehitler kervanına katılan 251 kardeşimizin tamamının ismi tarihimize ve kalbimize silinmemek üzere kazınmıştır. Kahramanca verdikleri mücadelede gazilik unvanıyla şereflenen kardeşlerime de Rabbimden sağlık ve afiyet temenni ediyorum. O gece darbecilere direnmek için sokaklara,

meydanlara, saldırganların yöneldiği her yere akın akın koşan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum; Bu ülkeye ihanet etmeyi planlayan hangi güç olursa olsun aynı hüsrana uğratılacaktır. Milli İradenin üzerinde hiçbir vesayetçi güce bu Millet izin vermeyecektir. Hayatının baharındaki körpe fidanlardan, bastonuna yaslanarak adeta uçarcasına hainlerin üzerine yürüyen aksakallı büyüklerimize kadar bu mücadeleye katılan insanlarımızın hiçbirinin asla unutulmayacağını özellikle vurgulayarak; her zaman olduğu gibi bu meydanları bu akşamda hınca hınç dolduran siz kıymetli hemşehrilerimi en kalbi duygularımla, saygıyla muhabbetle selamlıyorum’’ ifadelerine yer verdi.

Programdan notlar:

Gerede Belediyesi tarafından programın gerçekleştirildiği alanda; koltuklar sosyal mesafeye uygun düzenlendi, 2 giriş noktasına ayaklı dezenfektan yerleştirildi. Cumhuriyet Meydanına bir gece öncesinden dev ekran kuruldu. Gün boyu Cumhurbaşkanımızın da katıldığı canlı yayınlar Gerede halkına dev ekrandan izleme imkânı sunuldu. Gerede Belediyesi tarafından saat 21.00’da katılımcılara yüzlerce Türk Bayrağı hediye edildi. Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın ve Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan’ın konuşmaları büyük alkış aldı.

15 Temmuz şehidi Geredeli Fatih Kalu’nun babası da protokolde yerini alırken gözyaşlarına hakim olamadı. Gerede’de görev yapan İmam Hatipler tarafından Kur’an-ı Kerim tilavetleri ve Sala okundu, Öğrenciler tarafından; Şiir Dinletileri, Marşlar ve Semazen Gösterisi yapıldı,  Led ekrandan 15 Temmuz Temalı Sinevizyon Gösterimi programda yer aldı. Program gece 01.00’da sona ererken, vatandaşlar 16 Temmuz 2021 sabah ezanına kadar demokrasi nöbeti tuttu.

 |  Paylaş  | 
l Fotoğraflar
 
Yazılım K7