GEREDE ESENTEPE ER MEYDANI HAZIRLANIYOR
Orjinal Resim

Gerede Belediyesi 72. Esentepe Yağlı Güreşleri ve 3. Ramazan Dede’yi anma etkinlikleri düzenliyor. 27 Ağustos Pazar günü düzenlenecek 3. Ramazan Dede’yi Anma Etkinlikleri ve bu yıl 72.si yapılacak Tarihi Esentepe Yağlı Güreşleri öncesi Gerede Belediyesi son hazırlıklarını tamamlıyor.

Mehmet Yeşil Yeşil, Süleyman Başer, Özkan Yılmaz, Yunus Emre Yaman ve Yıldıray Akın gibi Kırkpınar’da güreşmiş derece yapmış Başpehlivanlar Esentepe Güreş Sahasında boy gösterecekler. Düzenlenecek olan 72.Geleneksel Esentepe Yağlı Güreşleri ve 3.Ramazan Dede Etkinliklerine; Bolu geneli ve Türkiye’nin birçok il ve ilçesinden misafirin gelmesi bekleniyor.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar yaptığı açıklamada, “Ata Sporumuz güreşlere büyük önem veriyoruz, güreşlerin önemli unsurlarından güreş sahasının bakımının güreşlerin sıhhatli yapılması için önemli olduğunu vurgulayan Başkan Allar, "Güreş sahasının durumu çok iyi, yeşil alan ilaçlamaları zaten Nisan ayından itibaren düzenli olarak yapılıyor, yapılmaya da devam edecek. Esentepe Yağlı Güreşleri Türkiye’nin en büyük güreş organizasyonu olan Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin alternatifi konumundadır. Türkiye’nin her yerinden güreş severler gelip bu güreşleri izlemenin zevkine varıyorlar. Aynı zaman da tabi güzelliklerle dolu İlçemizi tanıma fırsatını da elde etmiş oluyorlar. İnşallah bu yılda seyir zevki yüksek, mücadele dolu bir güreş izleme imkânını elde ederiz. Yağlı güreşlere bu yıl geçen senelerde de olduğu gibi Kırkpınar’da güreşmiş, altın kemer kazanmış, başpehlivan olmuş güreşçilerimiz katılacak. Güreşçilerimizi güreş sever halkımızla buluşturacağız. Tüm sporsever halkımızı güreşlerimize davet ediyorum. Esentepe Mesireliğinde metfun bulunan Horasan Erenlerinden Akıncı Türklerinden Ramazan Dede‘yi anma etkinliği de düzenleyeceğiz. Güreş sahasına yakın alanda bulunan Ramazan Dede Camisinde “Kuran Ziyafeti ve Mevlidi Şerif Programı icra edeceğiz. Halkımızı bu organizasyonlarımıza katılmaya davet ediyorum” dedi. 2022 Yılı Yağlı Güreşlerinde yapılan güreş ağalığı ihalesi ise ASP Assan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emin Öner’de kalmıştı. Yapılan açık artırmada 550.000 TL ile en yüksek rakamı veren İşadamı Emin Öner ise “ilk kez bu duyguyu yaşayacağız. Aile olarak ata sporumuza değer veriyoruz bu manada Gerede Yağlı Güreşlerine katkı sağlayacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Yağlı Güreşler Esentepe Güreş Sahasında saat 10’da başlayıp 18 sularına kadar devam ederken Mevlidi Şerif ve Kur’an-ı Kerim Tilaveti Programı ise saat 11.30’da Esentepe Ramazan Dede Camisinde gerçekleşecek.

 |  Paylaş  | 
l Fotoğraflar
 
Yazılım K7